Undermeny

SM i UF 9-10 maj

Tidig morgon åkte Lina, Johanna, Åsa, Anna-Karin från Warmit UF samt medhjälpande lärare Anne till Stockholm för att försöka knipa en titel som Svenska mästare i UF. Väl på plats i Stockholm så såg man att konkurensen var stenhård. Tjejerna slet och jobbade hårt och försökte sälja sina brödkorgar till alla som gick förbi deras monter. Ja t.o.m prins Daniel som gick runt på mässan visade ett visst intresse, men om de sålde något till hovet förtäljer inte historien.

Deras ansträgningar räckte inte till denna gång, men enligt utsago från warmit UF så var de med om upplevelese som få är förunnat och de kommer att minnas detta roliga äventyr många år framöver.

 

Klicka på bilden för att se bildspel

Se filmklipp på Youtube

Publicerad 2011-05-31
 
 
 
 
 

Mönsteråsgymnasiet: Torggatan 15, 383 31 Mönsterås
Telefon: 0499-175 00 Fax: 0499-179 26
E-post: gymnasiet.kansli@monsteras.se

Facebook