Undermeny

Viva España y sobre todo Zamora

Den 20 mars åkte vi, 14 elever från Mönsteråsgymnasiet, till den spanska staden Zamora, för att återse de spanska ungdomar, som besökte oss i höstas. Resan började i Mönsterås klockan 06.00 på tisdags- morgonen och vid midnatt var vi framme i Zamora.

 

Där fick vi bo i spanska familjer och uppleva den spanska kulturen. Under tre dagar följde vi med våra värdar till skolan IES Río Duero, där fick vi framförallt fick vara med på engelsklektionerna.  På kvällarna var det aktiviteter såsom rundvandring och tipsrunda i staden. En eftermiddag fick vi även lyssna till en konsert med typisk musik från Zamora. På lördagen gick vi upp vid niotiden för att bege oss till universitetsstaden Salamanca. Efter en timme med buss genom det vackra landskapet, kom vi fram till Salamanca, där vi fick se många fina monument samt äta i universitetsmatsalen. Maten var typiskt spansk och bestod av tre rätter, bland annat paella. Vår sista dag, söndagen, tillbringade vi alla tillsammans i en park. Där umgicks vi, lekte lekar och hade picknick. På måndagsmorgonen blev det ett tårfyllt avsked, innan vi tog bussen till Madrid, där vi gick en kort rundvandring med Ragna och Bim. Därefter fick vi möjlighet att upptäcka staden på egen hand. På tisdagen åkte vi hem till Sverige, efter en mycket lyckad och uppskattad resa.

Samlingsbild i zamora
Publicerad 2012-04-12
 
 
 
 
 

Mönsteråsgymnasiet: Torggatan 15, 383 31 Mönsterås
Telefon: 0499-175 00 Fax: 0499-179 26
E-post: gymnasiet.kansli@monsteras.se

Facebook