Undermeny

Vill du bli en av länets Coronaambassadörer?

corona ambassadör

Vill du bli en av länets Corona ambassadörer?
Länet behöver hjälp av ungdomar att informera andra ungdomar. Tillsammans med flera gymnasieelever kan du hjälpa till att förmedla framtidstro och minska smitta.

För att bli en av länets Coronaambassadörer behöver du vara intresserad av att hjälpa och informera andra. Du behöver tycka om att ta beslut tillsammans med andra och vilja göra skillnad. Du behöver vara kreativ och intresserad av att hitta fungerande vägar och spännande uttryck för att nå fram.
De som tillsätts får en dags utbildning i slutet av september och informerar sedan på skoltid vid minst sex tillfällen. Under utbildningsdagen träffar du förutom smittskyddsexperter, en grafisk designer, en kriskommunikatör, journalist från P4 och en skådespelare.
Uppdraget pågår till och med 31 december.

Här finns mer info om vad uppdraget innebär (sidan uppdateras löpande), hur ambassadörer tillsätts, vilka fördelar du har och hur det kan gå till.

Qr kod ambassadör anmälning

ANMÄL INTRESSE SENAST 18 september till kurator Friida Jakobsson, friida.jakobsson@monsteras.se

Publicerad 2020-09-07
 
 
 
 
 

Mönsteråsgymnasiet: Torggatan 15, 383 31 Mönsterås
Telefon: 0499-175 00 Fax: 0499-179 28
E-post: gymnasiet.kansli@monsteras.se

Facebook