Undermeny

Sp07 på studieresa i Stockholm

 

Traditionsenligt har Samhällsprogrammets elever i årskurs 3 varit på studieresa i Stockholm. Den 10-12 mars gjordes en rad besök; Stora moskén, Riksdagen, Kommerskollegium, Armémuseum, varuhuset PUB samt Sveriges radio. Några elever hade egna studiebesök inbokade och vi hann även med att gå på Kungliga Dramatiska Teatern och se det klassiska dramat Pygmalion.

Riksdagsbesöket den 11 mars blev lite speciellt eftersom man då höll på att debattera den känsliga frågan om folkmordet på armenier. Det var stark polisbevakning och fullt med folk så vi fick använda riksdagsledamöternas "egen" ingång och se delar av riksdagen som allmänheten normalt inte får se.

På riksdagen

Sp07 hos arbetsutskottet

Anders Akesson och Sp07

Samtal med riksdagsledamoten Anders Åkesson

Publicerad 2010-03-17
 
 
 
 
 

Mönsteråsgymnasiet: Torggatan 15, 383 31 Mönsterås
Telefon: 0499-175 00 Fax: 0499-179 26
E-post: gymnasiet.kansli@monsteras.se

Facebook