Undermeny

Othello på Kalmar Teater

Onsdagen den 9 november fick de elever som läser Engelska B möjlighet att åka till Kalmar för att se Shakespeares verk Othello i en modern version. Eleverna hade innan föreställningen studerat pjäsen och anledningen till detta är att de läser eller kommer att läsa mycket om Shakespeare. Föreställningen började kl. 19.00 och slutade kl. 21.15. Den var mycket uppskattad av eleverna och lärarna. De som läser kursen Kultur- och Idéhistoria fick också en lärorik kväll. Man kunde känna igen några av skådespelarna från TV eller andra teatrar och de var mycket skickliga.

Scen bild från Kalmar teater när othello diskutera

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bild på eleverna i salongen på Klmar stadsteater
Publicerad 2011-11-10
 
 
 
 
 

Mönsteråsgymnasiet: Torggatan 15, 383 31 Mönsterås
Telefon: 0499-175 00 Fax: 0499-179 26
E-post: gymnasiet.kansli@monsteras.se

Facebook