Undermeny

Mönsteråsgymnasiet på Bluesen

En grupp ungdomar inom Musikprofilen spelade både fredagen och lördagen och gjorde fantastiskt bra ifrån sig. Våra lokala radior och tidningsmedier uppmärksammade dem i sina reportage och berömde dem.

 

SLS Bracelet UF Louise Karlsson

På storgatan i Mönsteråsgymnasiets informationstält fanns UF-företagare Louise Karlsson Hp07 från SLS Bracelet för att marknadsföra skolan samt att försäljning skedde av handgjorda smycken. På bild finns också Anne-Martin Åkesson som skickligt fångade in presumtiva kunder till Louise. Anne och rektor Jan Es presenterade även utbudet för komvux nästa läsår.

Anne Martin-Åkesson samt Louise Karlsson

 

Camilla Nordin som representerade Högskolecentrum och då särskilt vår nya

Camilla Nordin vid informationstältet

utbildning inom Avancerad Maskinteknik fanns också i informationstältet . Samtliga gjorde ett fantastiskt jobb i vårsolen för att visa Mönsteråsgymnasiets många olika utbildningsmöjligheter.

Publicerad 2010-06-04
 
 
 
 
 

Mönsteråsgymnasiet: Torggatan 15, 383 31 Mönsterås
Telefon: 0499-175 00 Fax: 0499-179 26
E-post: gymnasiet.kansli@monsteras.se

Facebook