Undermeny

Miljöpris till UF-företag

Årets Miljöpris för UF-företagare i Kalmar län gick till vårt eget Lappat & Klart UF med elever från Handelsprogrammet. Priset delades ut av deltagare i juryn från Kalmar Energi tillsammans med en representant från Ung Företagsamhet.  Juryns motivering till priset lyder som följer:

”Många av dagens miljöproblem orsakas av vårt sätt att producera och konsumera produkter. Därför är det viktigt med insatser för att förbättra hanteringen och åtgången av material, råvaror och energi.

Genom att återvinna textil och omvandla till nya produkter minskas miljöbelastningen i en bransch där konsumtionen är hög. Affärsidén bygger på en idé som kan vidareutvecklas i framtiden utan att miljöpåverkan eller energianvändningen behöver bli negativ. Ett medvetet kretsloppstänkande bidrar till att miljöpriset 2012 tilldelas Lappat & Klart UF.”

UF bjöd på tårta och pressen tog bilder av företagets delägare som är från vänster till höger…

 

UF bjöd på tårta och pressen tog bilder av företagets delägare som är från vänster till höger.

Martina Melzén, Sabina Rinaoui, Louise Johansson, Yasmin Rinaoui, Julia Edmundsson, Moa Persson, Natalie Johansson

 

Publicerad 2012-02-29
 
 
 
 
 

Mönsteråsgymnasiet: Torggatan 15, 383 31 Mönsterås
Telefon: 0499-175 00 Fax: 0499-179 26
E-post: gymnasiet.kansli@monsteras.se

Facebook