Undermeny

Internationellt utbyte med Tyskland

På Tisdagen den 23 augusti så besökte två lärare från Gabelsbergs gymnasium i Mainburg/Tyskland skolan för att diskutera ett eventuellt samarbete och utbyte mellan de två skolarna. De två tyska lärarna kommer från Mainburg som ligger i Bayern ca 6 mil öster om storstaden Munchen. Under dagen fick man en rundvandring på skolan, man fick vara med på SP-progarmmets gemensamma dag som bla. innehöll en tipspromenad till hamnen i Mönsterås. Man diskuterade både med lärare och elever om hur ett utbyte skulle kunna ske. Efter en hektisk förmiddag så var man rätt övertygade om att under våren 2012 så kommer ett utbyte att ske och nu kommer en hel del planeringsarbete ligga framför alla så att utbytet blir så bra som möjligt. Besökarna hann även med att träffa skolans rektorer innan besöket var över. Du kan även läsa på tyska vad den tyska lokala tidningen Hallentauer zeitung skrev i Mainburg om besöket i Sverige.

application/pdf Hallentauer (430,40 kB)

Rektor Jan Es Johansson hälsar besöket från Tyskland välkommen
Publicerad 2011-08-27
 
 
 
 
 

Mönsteråsgymnasiet: Torggatan 15, 383 31 Mönsterås
Telefon: 0499-175 00 Fax: 0499-179 26
E-post: gymnasiet.kansli@monsteras.se

Facebook