Undermeny

Garderobfix UF charmade drakarna

På torsdagen deltog några av årets UF-företagare i Draknästet, en aktivitet arrangerad av Ung Företagsamhet i Kalmar län. Inspirationen kommer från

Garderobfix UF vann 1000 kronor i Nybro

Garderobfix UF vann 1000 kronor i Nybro

TV-programmet med samma namn och går ut på att företagen ska presentera sina affärsidéer för potentiella investerare. I UF:s version blev detta till en tävling där några företag kunde vinna 1000 kronor vardera för att utveckla sina affärsidéer ytterligare. Våra elever på Handels- och administrationsprogrammet deltog i nybro upplagan och tävlade mot företag från Åkrahällskolan i två olika jurygrupper. Juryn bestod av företagare i Nybro som bedömde elevernas affärsidéer och framträdande. Huvudsyftet var dock att ge eleverna tips, råd och uppmuntran inför framtiden. I jurygrupp 1 knep Garderobfix UF segern tack vare en väl genomförd

Garderobfix UF vann 1000 kronor i Nybro

presentation och en vass affärsidé.
Är ni intresserade av att veta mer om dem och de andra UF-företagen är ni välkomna till handelsboden som håller öppet fram till jul.

Publicerad 2013-12-06
 
 
 
 
 

Mönsteråsgymnasiet: Torggatan 15, 383 31 Mönsterås
Telefon: 0499-175 00 Fax: 0499-179 26
E-post: gymnasiet.kansli@monsteras.se

Facebook