Undermeny

Fångarna på fortet utan tigrar

 

Med ”Fångarna på fortet” som tema fick eleverna testa på allt från robotstyrning till IQ-pussel. Under ledning av skolans äldre elever fick åttondeklassarna anta olika utmaningar. ”Här krävs en skruvad person”, var instruktionen för en station där det skulle

Jakt på guldpengar på Mönsteråsgymnasiet

skruvas ihop muttrar av olika slag. Lyckades de inte med uppgiften gavs chansen att lösa en gåta hos Fader Fourah. ”Vad äter ett sileshår?” kunde en elev svaret på. Svaret: Flugor. (En av Sveriges få köttätande växter). Det vinnande laget fick plocka åt sig en hög kopparmynt till pris. Dock utan tigrar i bakgrunden.

Se bildspel från dagen

Pdf-fil

Windows media player

 

Publicerad 2010-05-12
 
 
 
 
 

Mönsteråsgymnasiet: Torggatan 15, 383 31 Mönsterås
Telefon: 0499-175 00 Fax: 0499-179 26
E-post: gymnasiet.kansli@monsteras.se

Facebook