Undermeny

Är du IT-beroende!!!!!

Ja det var frågan som den från TV välkände föreläsaren Patrick Wincent ställde till publiken i skolans aula på tisdags eftermiddagen.

Patrick Wincent Föreläser i parkskoans aula

Patrick Wincent är auktoriserad terapeut, författare och föreläsare m.m med många års erfarenhet kring arbeten med missbruks- och beroendeproblematik framförallt inom digitala världen så som av dataspel, mobilmissbruk, internet och sociala medier. Alla som fanns i publiken fick sig en riktig tankeställare kring sina vanor att använda mobiltelefonen som ett verktyg som styr ditt liv.

Detta var en mycket intressant eftermiddag som lärare och ungdomar vid Mönsteråsgymnasiet erhöll och budskapet är i högsta grad aktuellt i dagens moderna digitala samhälle och vi är säkra på att denna föreläsning väckte en och annan tanke hos alla åhörare.

Publicerad 2015-11-25
 
 
 
 
 

Mönsteråsgymnasiet: Torggatan 15, 383 31 Mönsterås
Telefon: 0499-175 00 Fax: 0499-179 26
E-post: gymnasiet.kansli@monsteras.se

Facebook